Kísérleti tanulmányok azt mutatják, hogy a parenterálisan alkalmazott nagy dózisú C vitamin jótékony érrendszeri hatásokkal bír a kettes típusú cukorbetegségben szenvedőknél.
A C vitamin orális alkalmazása a kettes típusú cukorbetegeknél hemodinamikai hatásokkal járt.
A vérnyomás szigorú ellenőrzése csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek veszélyét a cukorbetegeknél, a C vitamin-kiegészítő (aszkorbinsav) pedig jótékony hatású, olcsó kiegészítő (tehát hagyományos orvosi kezelésük mellett alkalmazott) kezelése lehet a cukorbetegeknek.
C Vitamin: milyen jótékony hatásokkal bír, melyik a javasolt adag, és hogyan ismerheted fel a C vitaminhiány jeleit
A C vitamin egy nélkülözhetetlen tápanyag, amely gondoskodik a szervezet egészségéről. Az aszkorbinsavként is ismert C vitamin számos élelmiszerben és kiegészítőben megtalálható, támogatja a biológiai funkciók megfelelő működését, mint például a kollagénszintézist és a sebek gyógyulását, valamint számos egyéb jótékony hatással is bír.
A C vitamin egy vízben oldható szerves vegyület. Ez azt jelenti, hogy az emberi szervezet nem képes önmagában a C vitamin termelésre, a napi adagunkat a C vitamint tartalmazó élelmiszerekből kell bevinnünk.
A C vitamin által termelt kollagén ugyancsak számos szövet fő alkotóeleme, mint az ínak, az ínszalagok, a bőr, a szaruhártya, a porcok, a csontok, a belek és a véredények. Emellett az izomszövet körülbelül 2%-a kollagént tartalmaz.
Nagy mennyiségű C vitamin található a szemekben, a mellékvesékben, az agyban, a fehérvérsejtekben, a pajzsmirigyben, a májban és a lépben.
A C vitamin tehát egy természetes orvosság, amely a szervezet megfelelő működését támogatja.
Fontos megjegyezni, hogy a legjobb C vitamin források a friss gyümölcsök és zöldségek. Megfőzve a C vitamintartalmuk nagy részét elveszíthetik.
Mik a C vitaminhiány jelei
- Fáradtság;
- Gyengeség;
- Ízületi fájdalom;
- Izomfájdalom;
- Száraz bőr;
- Száraz, könnyen töredező haj;
- Fogínygyulladás;
- A bőr gyors elkékülése ütés következtében;
- Orrvérzés;
- Súlycsökkenés.
Túlzott C vitaminfogyasztás mellékhatásai
Amíg a napi ajánlott mennyiségkorlátokon belül fogyasztod, a C vitamin biztonságos, mellékhatásai nincsenek. A magas, napi 1 000 mg-nál nagyobb dózis azonban azzal járhat, hogy a bélrendszer nem képes beszívni a teljes C vitamintartalmat. Ennek következtében pedig felléphet a hasmenés és a bélrendszeri diszkomfort érzés.
A mellékhatások közé tartoznak a hasi görcsök, a szédelgés, a fáradtság, a fogerózió, a fejfájások és a gyomorégés. Ezek a mellékhatások a C vitamint tartalmazó termékek egy vagy több összetevőjére allergiás személyeknél léphetnek fel.
A túl nagy adag C vitamin alapú kiegészítők ugyanakkor vesekő kialakulásához vezethetnek.
Javasolt, hogy a hemokromatózisban, vas felszívódási zavarban szenvedők C vitamin alapú kiegészítők szedése előtt egyeztessenek a kezelőorvosukkal, mivel fennáll a szövetek károsításának veszélye.
Az alábbi friss zöldségekben és gyümölcsökben 100 grammonként az alábbiak szerint van jelen a C vitamin:
- ZÖLD CSÍPŐSPAPRIKA 242 mg
- GUAVA 228 mg
- FEKETERIBIZLI 181 mg
- PETREZSELYEM 152 mg
- PIROS ÉDESPAPRIKA 142 mg
- KIVI 93 gr
- BROKKOLI 90 mg
- ZÖLD ÉDESPAPRIKA 80 mg
- CITROM 77 mg
- PERSIMMON - Japán datolya 66 mg
- EPER 60 mg
- NARANCS 53 mg
- KARFIOL 46 mg
- FEJESKÁPOSZTA 44 mg
- MANGÓ 36 mg
- SZENVEDÉLYGYÜMÖLCS 30 mg
- SZEDER 21 mg
- FEHÉR BURGONYA 20 mg
- ÉDESBURGONYA 2 mg
- CHILLI-SZÓSZ 75 mg