Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend segíthet egyensúlyba hozni a vércukorszintet. Így gondoskodik az egészségéről, és remekül fogja érezni magát. Ezenkívül a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott étrend segíthet a cukorbetegség visszafordításában. De hogyan tartsuk be a cukorbetegség szempontjából biztonságos étrendet a zsúfolt mindennapokban? És a kísértésekkel szemben, amelyek minden sarkon felbukkanhatnak? Íme 8 nagyon hasznos tanács:
Milyen a jó étrend a cukorbetegek számára?
A cukorbetegségre vonatkozó étkezési terv nem fogyókúrás terv. Ez egy egészséges étkezési terv, amelyet úgy terveztek, hogy tápláló, magas fehérje- és rosttartalmú, valamint alacsony zsír- és kalóriatartalmú legyen. A cukorbetegeknek ajánlott étkezési terv olyan szénhidrátokat tartalmaz, mint a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonafélék.
Miért olyan fontos a diabetikus étrend követése?
Az egészséges ételek megtervezése megfelelő táplálkozást és szervezettséget biztosíthat. Így a vércukorszint nem fog állandóan emelkedni vagy hirtelen leesni, és nem kell aggódnia a vércukorszint kiegyensúlyozása miatt. Ha tudja, hogy milyen egészséges ételeket válasszon, és ismeri a megfelelő adagok méretét, akkor nagyon jól kezelheti a cukorbetegségét.
Túlsúly esetén a fogyás módjának megtalálása számos előnnyel jár. Segíthet a vércukorszint, a vérnyomás és a koleszterinszint szabályozásában. Egy egészséges, alacsony kalóriatartalmú étrend segíthet a fogyásban. Ezen túlmenően komoly bizonyítékok vannak arra, hogy a fogyás segíthet a 2-es típusú cukorbetegség visszafordításában.
Milyen ételek alkalmasak a cukorbetegek számára?
A cukorbetegségre nincs konkrét diéta. Az elfogyasztott ételek nagy hatással vannak Önre, nemcsak a cukorbetegség szabályozását és a vércukorszintet befolyásolják, hanem azt is, hogy mennyire érzi jól magát, és mennyi energiája van a nap folyamán. Az orvos vagy a dietetikus segíthet egy tápláló étrend összeállításában, megmondhatja, milyen ételeket fogyasszon, és hogy mikor és mennyit egyen az étkezések és a köztes harapnivalók során. Ezek az ajánlások számos tényezőn alapulnak, beleértve a testsúlyt, a fizikai aktivitási szintet, a gyógyszeres kezelést és a glikémiás célokat. Ha Ön cukorbetegségben szenved, a táplálkozás időnként kihívást jelenthet. Szeretné megtudni, hogyan növelheti napi energiáját cukorbeteg-barát nassolnivalókkal? Olvassa el ezt a blogbejegyzést.
Általánosságban elmondható, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyeknek napi 1500 - 1800 kalóriát kell fogyasztaniuk a fogyás támogatása és az ideális testsúly fenntartása érdekében. Ez az érték azonban függ az egyes személyek korától, nemétől, aktivitási szintjétől, jelenlegi súlyától és testalkatától.
Mit nem ajánlatos enni?
A cukorbetegség súlyos egészségügyi probléma, amely komoly panaszokhoz és szövődményekhez vezethet, ha nem kezelik megfelelően. A vércukorszint megfelelő étrenddel történő szabályozása a cukorbetegség kezelésének fontos része. Mindig kövesse orvosa vagy táplálkozási szakértője tanácsát az egészséges táplálkozással kapcsolatban. Forduljon orvosához, ha nem biztos benne, hogy mi a megfelelő és mi a káros az Ön számára, és állítson össze egy egészséges étrendet.
A cukorbetegség és vércukorszint szabályozása érdekében kövesse az alábbi étrendi ajánlásokat:
- Kerülje a fehér kenyeret, a fehér rizst, valamint az olajban sült ételeket, mivel ezek gyorsan megemelik a vércukorszintet;
- A gyümölcsök esetében ne lépje túl az ajánlott adagméretet. Kerülje a gyümölcskonzervek és gyümölcslevek formájában található feldolgozott gyümölcsöket, mivel ezek sok cukrot tartalmaznak;
- Mondjon nemet az olajban sült vagy rántott zöldségekre, amelyek üres kalóriákat, extra szénhidrátokat és zsírt adnak az étrendjéhez. Egyes tanulmányok szerint a sült krumpli és más sült ételek gyakori fogyasztása összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel és a rák kialakulásával.
- Kerülje a zsíros húsok és a fagyasztott vagy feldolgozott húsok fogyasztását. Kerülje a magas zsírtartalmú tejtermékeket.
- Kerülje a transzzsírokat. A legtöbb országban betiltották a mesterséges transzzsírokat. Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) betiltotta a részben hidrogénezett olajat. A mesterséges transzzsírok gyakori forrása az élelmiszer-ellátásban 2018-ban a legtöbb feldolgozott élelmiszerben megtalálható volt.
- Kerülje a rejtett cukrokat. Az olyan termékek, mint a gabonapelyhek, gyümölcsjoghurtok, szirupok, ízesített kávék, üdítőitalok stb. magas kalóriatartalmúak. A nagy mennyiségű fruktóz gyakori fogyasztása összefüggésbe hozható az inzulinrezisztenciával, valamint az elhízás, a zsírmáj és más betegségek fokozott kockázatával.
Cukorbetegként is lehet normálisan étkezni?
Az Amerikai Cukorbetegek Szövetsége szerint a válasz erre a kérdésre igen. Van azonban néhány megfontolandó szempont. Normális esetben a cukorbetegek továbbra is fogyaszthatnak magas cukortartalmú ételeket, csokoládét és egyéb élelmiszereket, amennyiben azokat egy szabályos étrend részeként fogyasztják. Még jobb, ha edzéssel is párosítjuk. A kiegyensúlyozott étkezési tervnek kevés telített zsírt, mérsékelt mennyiségű sót és cukrot, sovány fehérjét, keményítőt nem tartalmazó zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, gyümölcsöket és egészséges zsírokat kell tartalmaznia. A cukorbetegségben szenvedő személynek meg kell értenie, hogy az egyes élelmiszerek hogyan befolyásolhatják a vércukorszintet, mielőtt elfogyasztja őket. Legyen tehát óvatos a cukrot tartalmazó ételekkel, a legjobb, ha különleges alkalmakra tartogatja, vagy nagyon kis adagokban fogyasztja őket.
Tippek és trükkök a cukorbeteg étrend betartásához
1 - Válassza a teljes kiőrlésű gabonát
Ne aggódjon a szénhidrátcsökkentés miatt cukorbetegsége kordában tartása érdekében. Teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyaszthat, de mértékkel, hogy kielégítse a sóvárgását, és hosszabb ideig jóllakottnak érezze magát.
2 - Alkalmazza a tökéletes tányér módszerét
A tányér felén mindig legyen nem keményítő nélküli zöldség, negyedén fehérje, a másik negyedén pedig egészségesebb (teljes kiőrlésű) szénhidrát. Töltse meg egyszer a tányérját, és számolja ki az étkezés kalóriatartalmát.
3 - Válasszon magas rosttartalmú ételeket
Az elfogyasztott szénhidrátoknak magas rosttartalmúnak kell lenniük, hogy lassítsák az emésztést és biztosítsák a vércukorszint egyensúlyban tartását. A zab, az árpa, a borsó, a bab, a diófélék és az olyan zöldségek, mint a kelbimbó és a cékla, magas rosttartalmú élelmiszerek.
4 - Tudja meg, hogy mely ételek nem emelik meg gyorsan a vércukorszintjét
Tanulmányozza a glikémiás indexet, amely aszerint osztályozza az élelmiszerekben lévő szénhidrátokat, hogy azok hogyan befolyásolják a vércukorszintet. Válasszon alacsony glikémiás indexű (55 vagy annál alacsonyabb) élelmiszereket, mivel ezek könnyebben emészthetők, és így cukorbeteg-barátabbak.
5 - Fogyasszon olyan ételeket, amelyek jót tesznek a szív egészségének
A cukorbetegség növeli a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke kockázatát. Ezért ajánlott olyan ételeket fogyasztani, amelyek jót tesznek a szív egészségének, mint például az omega-3 zsírsavakban gazdag halak, valamint az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszerek, például az avokádó, a diófélék és egyes olajok.
6 - Változtasson az étkezési szokásain
Lassan változtassa meg étkezési szokásait, hogy maximalizálja minden elfogyasztott étel tápértékét. Az édes italok helyett igyon vizet. Válasszon sovány fehérjéket, használjon alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékeket, olaj helyett süssön sütőben. Zsír és só helyett citromlével és fűszerekkel ízesítse ételeit.
7 - Állítson össze egy étrendet
Kövessen egy étkezési tervet annak érdekében, hogy biztosítsa a megfelelő tápanyagbevitelt és a vércukorszintet emelő élelmiszerek kevésbé impulzív fogyasztását. Minden hét elején készítsen egy menüsort, és vásárolja meg a szükséges hozzávalókat, figyeljen a kalóriákra.
8 - Szedjen táplálékkiegészítőt
A táplálékkiegészítők jó választásnak bizonyulnak, amennyiben orvosa jóváhagyja őket. A táplálékkiegészítők rendszeres szedése segíthet a szükséges tápanyagok bevitelében, a hosszabb ideig tartó jóllakottság érzésében és a kiegyensúlyozott vércukorszint fenntartásában.
Naponta hányszor étkezzen egy cukorbeteg?
A rendszeres időközönkénti kisebb étkezések kiegyensúlyozzák a vércukorszintet, és megakadályozzák a vércukorszint nagymértékű ingadozását. Sokan naponta kétszer-háromszor étkeznek, majd nagy vércukorszint-ingadozásokat tapasztalnak. Az egészséges táplálkozás nem a megszorításokról és korlátozásokról szól, hanem mindenekelőtt az egyensúlyról.
Ha támogatást kap, legyen szó akár az egészségügyi személyzetről, családjáról, barátairól vagy más cukorbetegekről, nagyobb valószínűséggel éri el céljait. A 2-es típusú cukorbetegek milliói kérdezik, hogy mit kellene enniük, tehát Ön nincs egyedül. Világszerte minden nap emberek csatlakoznak aktív közösségünkhöz, ahol tippeket osztanak meg egymással, támogatást kapnak, és segítenek egymásnak abban, hogy krónikus állapotuk ellenére is egészségesen éljenek. Ez egy olyan mozgalom, amely világszerte életeket változtat meg. Csatlakozzon közösségünkhöz itt: https://www.facebook.com/groups/impreuna.putem.invinge.diabetul